Hónapok óta tartó vizsgálatsorozat, a Magyarországon működő, eddig akadémiának nevezett kosárlabdás nevelő rendszerek átvilágítása, szakmai, szervezeti és pénzügyi átvilágítása végeztével a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége és stratégiai partnere, a Testnevelési Egyetem kedden eredményt hirdetett. Az MKOSZ és a TE vezetői sajtótájékoztatón nevezték meg azt a 10 sportszervezetet, amely megfelelt az új feltételrendszernek, és a jövőben viselheti a Nemzeti Kosárlabda Akadémia elnevezést.
A felsorolt tíz név között ott van a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár Kosárlabda Akadémia is.
Vagyis a 2013-ban Kecskemét Önkormányzata által alapított nevelő rendszer az új feltételek mellett is ott van az ország kiemelt szakmai műhelyei között. Külön érdem, hogy ez az elnevezés mindkét szakág (fiú-lány) kapcsán megilleti a kecskeméti szervezetet.
Az ellenőrzés során vizsgálták az utánpótlás nevelő intézmények szervezeti és szakmai felépítését, infrastruktúráját, gazdálkodását, bel- és külföldi kapcsolatait. A Mercedes-Benz Gyár Kosárlabda Akadémia 95%-os eredménnyel e legjobbak közé került a vezetőség tagjai ráadásul úgy tudtak megfelelni a vizsgálat által meghatározott feladatoknak, hogy közben zajlott a szervezet történetének legnagyobb beruházása, a Mercedes-Benz Sport Akadémia (régi sportuszoda) megvalósítása.
Idézetek a vizsgálati jegyzőkönyvből, valamint az Akadémia 2017-es beszámolójából:
( ) a sport támogatás adta lehetőségeket kiemelten az utánpótlás fejlesztésére és annak körülményeinek javítására fordítja (stabil és transzparens gazdálkodás!!!) a Mercedes-Benz Gyár Kosárlabda Akadémia ( )
( ) Élt a tárgyi eszköz beruházások lehetőségével - gyarapította ás jobbá tette a gyerekek és a városlakók sportolási körülményeit - 5 iskola tornacsarnokának és öltözőinek felújítását és a szabadtéri pályák megteremtését követően ( )
( ) sok tervezést és munkát követően átadásra került a MB Sport Akadémia épülete, amely igazi, megálmodott otthont ad az utánpótlás sport számára, és további lehetőséget kínál az egymásra épülő és összehangolt szakmai munkára ( )
( ) valódi közösségi térré vált, ezzel is erősítve az Akadémia eszméjét.( )
( ) A nemzetközi együttműködések következtében tapasztalatokat szereztek a növendékek és a szakemberek, mások mellett a Yubac-táboroknak, valamint a PartizanBeograd kurzusainak ( ).
( ) innováció - a modern épület mellett a fejlett technikai, sportspecifikus eszközök, tudományos diagnosztikai mérések segítik a szakmai munkát ( )
( ) az egészségügyi háttér kiépítése tovább javult ( )
( ) a régiós összetartások segítségével erősödik a területi szakmai összefogás ( )
( ) a KTE-Duna Aszfalt, valamint női első és másodosztályú csapatok szerződtették az Akadémia növendékeit, hat növendék szerepelt a magyar korosztályos válogatottakban ( )
A Nemzeti Kosárlabda Akadémia elnevezés rang, a Mercedes-Benz Gyár Kosárlabda Akadémia működésének első öt éve kapott kiváló minősítést. De ez a minősítés egyben felelősség is. Felelősség, amely a kecskeméti kosárlabdasport jövőjével kapcsolatos.
Ám ahogyan az Ivkovicné Béres Tímea, az Akadémia igazgatója a bejelentést követően elmondta - az Akadémia vezetősége elkötelezett a kecskeméti kosaras jövő mellett:
- Nagy megtiszteltetés ez az elismerés a közösségünk számára, főleg abban a tudatban, hogy a tíz Akadémia közül a kecskeméti kezdte meg legkésőbb a működését osztotta meg gondolatait Béres Tímea. Most büszkék és boldogok vagyunk, de nem felejtjük a célunkat sem. Továbbra is azért dolgozunk, hogy segíthessük a kosárlabdázó gyerekek álmainak megvalósítását, mert ezzel valóra válik az is, amit öt éve, az Akadémia megalapításakor mi magunk megálmodtunk.